Antygona epejsodion 2 streszczenie
Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi .Strażnik Oto jest dziewka, co to popełniła.. .Epejsodion III: Na scenie pojawia się Hajmon, syn Kreona.. Rozpacz Haimona 11.. Warto też dodać, że żoną Kreona była Eurydyka, a ich syn - Hajmon - był narzeczonym Antygony.. Kocha on Antygonę i prosi ojca, aby ten zmienił zdanie i nie skazywał jego ukochanej na śmierć.. Jeśli na równi z nim uczcisz złoczyńcę?. Każdy żałuje Antygony i tylko boi się powiedzieć o tym apodyktycznemu władcy.epeisódion iii - antygona - sofokles - tekst utworu admin, śr., 08/19/2009 - 19:20 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówAntygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. a) zrozumiał, że nie można przeciwstawiać się ojcu, b) uwierzył w winę Antygony, c) popełnił samobójstwo.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Antygona.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Streszczenie szczegółowe Prologos.. Wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo.. Prologos: Akcja dramatu „Antygona" toczy się na placu przed pałacem w Tebach..

(2/3) Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.

Dowiaduje się o tym Kreon.. Opłakuje też swą samotność w ostatnich chwilach życia.. Antygona przyznaje się.. Uważa on, iż Antygona postąpiła źle i powinna spotkać ją kara śmierci.. Kreon .Opracowanie Epeisodiony 1-2 Epeisodiony 3-5 Int./Char.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Epejsodion IV Osoby: Chór, Antygona, Kreon Scenę tę wypełnia kommos, czyli lament.. Wyraża nadzieję na jednomyślność i zrozumienie syna.. Losy Edypa i jego rodziny.. Epejsodion V. Wieszcz Tejrezjasz próbuje namówić Kreona do zmiany decyzji.. Kreon odrzuca względy rodzinne.. W rozmowie Kreona z Hajmonem poznajemy oblicze króla.. Antygona.. Strażnicy prowadzą Antygonę na stracenie poza miasto.. Okazuje się, że to Antygona złamała prawo.. Nagle przybywa Kreon.. Jakież tu zeszedłem zdarzenie?. Antygona wierna prawom boskim.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Serwis zamknięty.. Kreon dowiaduje się o złamaniu jego rozkazu.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby..

Antygona rozmawia ze swą młodszą siostrą Ismeną.„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 5, opracowanie i streszczenie lektury.

Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac .EPEJSODION II Jest południe.. Skup się na nazwach poszczególnych części.. Władca zgadza się i decyduje się ułaskawić Antygonę i pochować Polinejkesa.. Streszczenie "Antygony".. Sprawdź swoją wiedzę ze znajomości lektury.Hajmon, widząc zwłoki Antygony.. Tłumaczy ojcu, że ludzie w Tebach nie popierają jego postępowania.. Czcić swe rodzeństwo nie przynosi wstydu.. Wchodzi KreonPrzodownik Chóru Wychodzi oto z domu w samą porę.. Przerwij test.. Decyzja Antygony pogrzebaniu zwłok brata.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Antygona opłakuje swe młode życie, z którym niedługo ma się pożegnać.. Czemuż więc niesiesz cześć, co jemu wstrętna?. Nadchodzi Antygona schwytana przez strażników, gdy ponownie próbowała pogrzebać ciało brata.. Tak więc Antygona była zaręczona ze swoim kuzynem.. Osią akcji jest konflikt tragiczny, czyli konflikt pomiędzy równorzędnymi racjami, taki, którego nie można rozwiązać (między prawem państwowym ustanowionym przez króla Teb, Kreona, a prawem boskim, w imię którego Antygona zdecydowała się złamać prawo państwowe i pochować swojego brata, Polinejkesa).Epeisodion II zawiera jedną z najbardziej interesujących rozmów utworu..

Nie jak niewolnik, lecz jak brat ...Antygona epejsodion exodos Katharsis parodos Prolog Sofokles stasimon tragizm zasada trzech jedności.

Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Z jednego ojca i matki zrodzonym.. Poglądy Kreona na władzę.. Archiwum testów dostępne tylko do odczytu.. Mężczyzna opowiada, że gdy trup Polinika został ponownie wyjęty z grobu, miało miejsce niezwykłe zjawisko - rozbłysk słońca i zerwanie się od ziemi silnego wiatru, co bardzo ich wystraszyło.„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. Strażnik Niczego, panie, nie trza się odrzekać, Bo myśl późniejsza… Czytaj dalej →Skrócony opis walk o Teby i śmierci obu braci .„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 2, opracowanie i streszczenie lektury.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona pada ofiarą kolizji dwóch porządków prawnych: odwiecznego, naturalnego, boskiego oraz państwowego, stanowionego.Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - siostra Polinika, chciałaby pochować brata, jednak to oznaczałoby nieposłuszeństwo wobec króla Kreona.. Lecz gdzieżeż jest Kreon?. Tę schwytaliśmy.. test > Antygona.. Chór opowiada o innych osobach, które podobnie jak Antygona, zginęli broniąc prawa.. Zmarły nie rzucił mi skargi tej w oczy..

Jeśli chcesz usunąć testy, które opublikowałeś (lub testy, które uważasz za niewłaściwe), skontaktuj się z nami.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 4.

Strażnik przyprowadza Antygonę, którą złapał przy .2.. Strażnik opowiada o okolicznościach schwytania winnej.. Antygona | Inne lektury .. Epejsodion V Przed obliczem władcy pojawia się niewidomy wróżbita - Tyrezjasz, który przepowiada tragiczne wydarzenia i przyszłe cierpienie, które ma dotknąć głównie rodzinę królewską.. Ona staje do sporu jak równy z równym.Lektury Antygona / Antygona.. Rozkazuje on żywcem zamurować Antygonę.Epejsodion IV.. Dowiadujemy się, iż oglądamy dwór królewski w Tebach.Rządzi tutaj Kreon.Antygona i Ismena, siostry i zarazem córki Edypa rozmawiają ze sobą.Antygona żali się na los Labdakidów, rodu, z którego pochodzą.Po śmierci Edypa rządy w mieście-państwie .Antygona.. Antygona popełniła samobójtwo poprzez.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Pytanie 1 /10.. Jest tu krótki wstęp i wyjaśnienie miejsca i akcji dzieła.. Zwróćmy uwagę, że Antygona nie przyjmuje roli pokornej poddanej, nie prosi o łaskę, nie ukrywa, że znała prawo i działała świadomie.. a) wypicie trucizny, b) przebicie się sztyletem, c) powieszenie się na własnej chuście.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Antygona - Sofokles: streszczenie.. Nie ma tu rozdziałów czy aktów.. Poświęcenie siostry Ismeny.. poleca90% Język polski ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt