Jurata królowa bałtyku wydarzenia fantastyczne
Możesz zablokować cookies .wymieŃ wydarzenia fantastyczne opisane w utworze jurata,krÓlowa baŁtyku?. 6.Jaka kara spotkała Juratę?. W momencie , kiedy bogini miała już wciągnąć rybaka do wody , jej wzrok przyciągnęły zapatrzone w nią , błękitne oczy , niezwykle urodziwego młodzieńca.. B. Opowieść starożytnych ludzi o życiu bogów, ludzi i przyrody.. Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Ta chwila magii spowodowała , że serce Juraty zabiło mocniej , a ona sama nagle zapragnęła znaleźć się w ramionach nieznajomego.. „Jurata, królowa Bałtyku" to opowieść o kochającej i dobrej Juracie, bogini syren, która zakochała się w człowieku.. Uzupełnij notatkę do zeszytu.. Opowieść przedstawiono w formie rymowanego wierszyka, pisanego językiem przystępnym dla najmłodszych.. Ich miłość nie spodobała się bogu burz, który postanowił zniszczyć morski pałac królowej i zabić rybaka.Jurata królowa Bałtyku Legendy morskie - opis produktu: Kolorowa książeczka dla dzieci, przedstawiająca jedną z najbardziej popularnych legend morskich.. Wydanie z ilustracjami na trwałych kartonowych kartach.Zrealizujemy temat lekcji: Elementy realistyczne i fantastyczne w legendzie „Jurata, królowa Bałtyku" ( zapisz go i notatk ę równie ż w zeszycie ) 1..

Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.

Niektórzy twierdzą, że Jurata była syreną, inni uważają ją za królową morza.. Miejscem akcji w znanych ci mitach jest: A. Rosja B. Szwecja C. Grecja 3.. Przeczytaj fragmenty utworu Magdaleny Grądzkiej pt. „Jurata, królowa Bałtyku" (podręcznik, s. 172-173).. (Jeśli nie pamiętasz, co to są wydarzenia fantastyczne- zajrzyj do podręcznika na str. 164) 4.. 4.Kim był Perkun?. Dotyczy historycznych osób, miejsc lub zdarzeń .Na przykład legenda o pochodzeniu miasta Wołowa.. str. 167)W głębinach Bałtyku znajdował się kiedyś wspaniały pałac, zbudowany z bursztynu, w którym zamieszkiwała królowa morza - piękna Jurata.. Od 1 do 1 z 1 Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.Wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze ,,Jurata,królowa.. Tu dodasz ZA DARMO zadanie!. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej, spokojnej i sprawiedliwej… - czyta Katarzyna Zielińska.1.Jak miała na imię królowa Bałtyku?. ann1982; 16.03.2014 -zakochanie sie w rybaku-podwodne krolestwo-syreny Od 1 do 2 z 2 .. Wniosek: Utwór pt."Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą, ponieważ występują postacie realistyczne i fantastyczne, wydarzenia realistyczne i fantastyczne.TEKST BA ŚNI „KRÓLOWA BAŁTYKU" W głębinie wód Bałtyku wznosił się za dawnych czasów pałac królowej Juraty..

2017-05-04 18:24:27 Co to są wydarzenia fantastyczne i realistyczne.

Piotr Cześć Tomek!. Opowieść fantastyczna, w której dobro zwycięża nad złem.. PS Rodzice obiecali, że kupią mi nową deskorolkę!. Przeczytaj dokładnie, najlepiej dwa razy, tekst „Jurata, królowa Bałtyku".. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej .Na lekcji poznaliśmy nową legendę, tłumaczącą powstanie bursztynu.. Gdańsk, 13.10.2018r.Jurata (niem.. Odpowiedz.. Rządziła morzem i życiem w nim.. Opowieść zwierząt zakończona morałem.. A ponieważ serce miała dobre, krzywdy najmniejszej zrobić im nie pozwoliła.Cel: Znam legendę o „Juracie, królowej Bałtyku" i potrafię wskazać w niej elementy realistyczne i fantastyczne.. Zastanów się i ustal, które cechy utworu Jurata, królowa Bałtyku, dowodzą, że jest on legendą.. Polski, opublikowano 11.06.2018.. Zapisz w zeszycie odpowiedzi na następujące pytania:Utwór „Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą, ponieważ: a) występują w tekście postacie fantastyczne (np. Jurata, Perkun, syreny) b) opisuje wydarzenia fantastyczne (miłość Juraty i rybaka) c) tekst tłumaczy, skąd się wzięły kawałki bursztynu na polskich plażach (szczątki pięknego, bursztynowego pałacu Juraty).. Ściany tego pałacu były z czystego bursztynu, progi ze złota, dach z łuski rybiej, a okna z diamentów..

7.Co stało się z rybakiem?Zawiera elementy realistyczne i fantastyczne.

Legenda o Juracie i Kastytisie po raz pierwszy została zapisana w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.- W głębinach Bałtyku, na samym dnie morza, swoje królestwo miała Jurata.. Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze PT Jurata królowa Bałtykuplissssss na dzisiajZobacz 1 odpowiedź na zadanie: wymień wydarzenia fantastyczne z utworu Jurata królowa BałtykuWymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze Jurata królowa Bałtyku Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Napisz wydarzenia fantastyczne do legendy Jurata, królowa.. - rozwiązanie zadania .. Interpretacja wiesza Jana Kasprowicza XL " Aż mu cała rozpala się dusza "d) Wymień wydarzenia fantastyczne opisane w utworze.. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Była nią Jurata - Królowa Bałtyku.. Definicja gdyby mozna.. Otoczona boginkami, panowała nad wszystkimi morskimi stworzeniami.. Mieszkała ona w pięknym bursztynowym pałacu, była łaskawą władczynią i opiekował się wszystkimi morskimi stworzeniami.. Dowiecie się z niej skąd na polskich plażach wzięły się bursztyny.. 2.Dlaczego Jurata pewnego dnia wraz z syrenami wypłynęła w morze?. Rządziła w głębinach, ale też była przychylna .KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c PRZEPROWADZONEJ DNIA 19 LUTEGO 2008 ROKU prowadzący: mgr Agnieszka Michalska TEMAT : Ile prawdy jest w legendzie o Juracie, królowej Bałtyku?.

Napisz wydarzenia fantastyczne do legendy Jurata, królowa bałtyku.

Tak nazywała się też litewska bogini Bałtyku.. Helaheide) - osada nadmorska w Polsce, w woj. pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia.Dawniej część miasta Jastarnia, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim.Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim.. 1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z SyberiąKrólowa Bałtyku PLAN WYDARZEŃ: *Jurata dowiaduje się o rybaku *Spotkanie z rybakiem *miłośc Juraty i rybaka *kara Myślę,że pomogłam.. Opowiada: Dominika Strzelecka Tekst.3.. Zamieszkiwała dno Bałtyku w bursztynowym zamku.. 5.Dlaczego Jurata rozzłościła Perkuna?. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić .Wydarzenia fantastyczne z książki pt "Balladyna" SZYBKO!. Nadanie trafnego tytułu tekstowi 1Jurata lub Jurate (lit Jūratė, z jūra - 'morze') - litewska bogini Bałtyku.. 2010-11-24 21:14:15Jurata swoją nazwę zawdzięcza legendarnej królowej, która zakochała się w miejscowym rybaku.. Bohaterowie fantastyczni, np. Jurata, boginki Wydarzenia fantastyczne, np. mieszkanie Juraty w głębinach morza; służenie królowej przez stworzenia morskie - za prawidłowe podanie 4 elementów fantastycznych - 2p - za podanie 2 elementów fantastycznych - 1p 2 4.. Królowa Bałtyku.. .Polskie legendy: Jurata - królowa Bałtyku Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac.. Sprawdzenie znajomości wydarzeń wwysłuchanej legendzie- Karty pracy- test - Załącznik nr 2 (do pracy w parach) lub indywidualnie-Test- legenda „Jurata, królowa Bałtyku" dostępny pomocach dydaktycznych Programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat"-Jurata.. czas :45 minut Cele lekcji: a) wiadomości ucznia: • poznanie treści legendy o Juracie • utrwalenie znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki .Przedstawiamy Wam legendę o Juracie, Królowej Bałtyku.. W niektórych wersjach legendy występuje jako syrena.. Siedzibą bogów greckich był: A. Kaukaz B. Olimp C. Wezuwiusz 4.. Jurata mieszkała na dnie morza w bursztynowym pałacu.. Mieszkała ona w pięknym bursztynowym pałacu, była łaskawą władczynią i opiekował się wszystkimi morskimi stworzeniami..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt